Windows / Windows Server

Windows Server 2022. Instalacja systemu

Windows Server 2022 to ostatnia odsłona serwerowego systemu marki z rodziny Windows wydana w sierpniu 2021r. Artykuł jest wstępem do kolejnych w których będę chciał pokazać jak skonfigurować system do pełnienia różnych zadań w sieci. Zaczniemy po lekku, od instalacji systemu by w kroku kolejnym przejść do omówienia zagadnień bardziej zaawansowanych.

Poniższa tabela przedstawia oficjalne minimalne wymagania dla systemu Windows Server 2022. Rzeczywiste będą zależeć od konfiguracji systemu, pełnionych ról i zainstalowanych funkcji [1].

OpisMinimum
Architektura procesorax64
Częstotliwość pracy procesora1,4 GHz rekomendowany optymalny – 3,1Ghz.
Pamięć (RAM)512 MB – bez środowiska graficznego, 2 GB – dla serwera z GUI, rekomendowana optymalna – 16GB.
Miejsce na dysku twardym160GB (z czego 60GB na instalację systemu)
Karta sieciowa1 x Gigabit Ethernet

Porównanie funkcji dostępnych w wersjach systemu Windows Server dostępne jest pod adresem.

1. Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać jest przygotowanie nośnika, z którego będzie przeprowadzona instalacja systemu. W przypadku użycia płyty DVD czeka nas „wypalenie” nośnika zaś gdy będziemy wykorzystywać pendrive odpowiednie jego przygotowanie tak aby można było z jego pomocą rozpocząć proces instalacji.  Nagranie płytki umożliwi wiele programów (np. Free ISO burning), zaś aby przygotować pendrive możemy posłużyć się narzędziem Rufus.

Po wskazaniu pliku ISO, parametry niezbędne do utworzenia nośnika zostaną dobrane automatycznie. Wciśnięcie przycisku START rozpocznie proces tworzenia bootowalnego nośnika. Wszystkie dane zapisane na pendrive zostaną usunięte.

2. Nieważne od typu użytego nośnika, jego start należy zainicjować w ustawieniach BIOS/UEFI (alternatywa jest wykorzystanie menu rozruchowego, które jest dostępne najczęściej po wciśnięciu klawisza F8 bądź F12). Przechodzimy do ustawień BIOS/UEFI (zazwyczaj klawisz DEL, bądź F2) i zamieniamy kolejność bootowania – pierwsza pozycja powinna być ustawiona na USB (gdy wykorzystujemy pendrive) lub CD-ROM/DVD-ROM w przypadku użycia nośnika optycznego.

3. Po uruchomieniu instalatora określamy: język, format godziny i waluty oraz układ klawiatury.

4. Ponieważ przeprowadzamy nową instalację na kolejnym ekranie wybieramy Zainstaluj teraz, wybranie opcji Napraw komputer spowoduje uruchomienie narzędzi, które pozwolą rozwiązać problemy z systemem.

5. Ekran Aktywuj system Windows umożliwia wprowadzenie klucza produktu. Krok ten możemy pominąć (w przypadku braku klucza), poprzez wybranie opcji Nie mam klucza produktu (nie uchroni Nas to jednak od późniejszego jego wprowadzenia). Krok ten na razie pomijamy, klucz zostanie wprowadzony po poprawnym zainstalowaniu systemu i jego aktualizacji.

6. Kolejny ekran to wybór wersji systemu. Lista dostępnych opcji powiązana jest z typem użytego klucza – wprowadzenie klucza produktu zawęża wybór do systemów, do których użyty klucz ma zastosowanie.

Dodatkowo wybór systemu możemy zróżnicować poprzez określenie środowiska pracy. Gdy będziemy wykorzystywać tryb graficzny (GUI) należy wybrać opcję – środowisko pulpitu bądź komputerowe. Gdy zadowala Nas interfejs wiersza poleceń (CLI, PowerShell) wybieramy opcje, w której te nazwy nie występują.

7. Kolejny ekran to akceptacja postanowień licencyjnych.

8. Aby zainstalować system (lub zastąpić bieżącą instalację) wybieramy opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane). Wybór Uaktualnienie: zainstaluj system Windows i zachowaj ustawienia, pliki oraz aplikację spowoduje nadpisanie istniejącej wersji systemu z zachowaniem plików, programów oraz ustawień.   

9. Kolejny ekran to wybór dysku, na którym będzie znajdował się system. Dostępne opcje pozwalają na wykonanie dodatkowych operacji takich jak: formatowanie dysku, podział na partycje czy zmiana rozmiaru partycji. Kliknięcie na Załaduj sterownik pozwoli doinstalować sterowniki kontrolera dysku – należy użyć w sytuacji nie wykrycia przez instalator systemu podłączonych dysków twardych. Potrzeba instalacji sterownika najczęściej występuje w przypadku użycia macierzy, kontrolerów SCSI bądź SAS.

10. Kliknięcie na przycisk Dalej rozpoczyna proces instalacji systemu.  

11. Po skończonej instalacji system przywita nas ekranem, który pozwoli ustalić hasło Administratora.

12. Logowanie do systemu następuje po wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+Del.

13. Tak jak każdy system, tak i ten należy aktualizować. Dlatego po skończonej instalacji dobrze jest pobrać wszystkie poprawki. Tylko najnowsza wersja oprogramowania zapewni systemowi należytą ochronę. Jeśli serwer ma połączenie z Internetem, najwygodniej jest posłużyć się usługą Windows Update.

14. Gdy mamy pewność, że wszystko działa należycie można przejść do aktywacji systemu. Aktywacje wykonamy po wybraniu Ustawienia systemu Windows (klawisze Win + I) –> Aktualizacja i zabezpieczenia –> Aktywacja.

15. Ponieważ podczas instalacji, nie wprowadziliśmy klucza produktu zrobimy to teraz – wybieramy Zmień klucz produktu.

16. Kliknięcie na Dalej spowoduje aktywację systemu.

System jest gotowy do dalszej konfiguracji. Ponieważ wszystkie pokazane czynności zostały wykonane w wirtualnym środowisku (niestety w przypadku tego systemu VirtualBox, zawiódł – system nieustannie się „wieszał” znacznie lepszym wyborem okazało się użycie VMware Player ) utworzę migawkę maszyny, dzięki temu zawsze będę mógł wrócić do tego miejsca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *